Opowieści o muzyce

W dniu  28.01.2019r spotkaliśmy się w CHCK  na kolejnych zajęciach muzycznych z serii „Opowieści o muzyce dla dzieci”. Gościem spotkania była pani Marta Ignatowicz-Sołtys – góralka z Żywca, która opowiadała  o noworocznej tradycji kolędowania i o Godach Żywieckich.  Po powitaniu piękną gwarą góralską, zaprezentowała maski góralskich przebierańców.  Dzieci miały okazję zobaczyć maskę diabła, zbójnika, Nowego Roku i dowiedzieć się z czego zrobione są  maski i jakie jest znaczenie poszczególnych  elementów. Następnie  góralka śpiewała kolędy i pastorałki oraz prezentowała różne instrumenty  muzyczne: piszczałka, flet, multanki , róg pasterski i trąbity.  Wygrywała krótkie fragmenty melodii na poszczególnych  instrumentach. Na zakończenie zajęć złożyła wszystkim Noworoczne  życzenia piękna gwarą góralską. Spotkanie to było skarbnicą wiedzy  i okazją do poznania tradycji góralskich.