Ekologiczne Dzieciaki kwiecień 2019

SZKOLNA GAZETKA  nr 8(33) 2018/2019

klipartWitamy serdecznie i zapraszamy do lektury gazetki ekologicznej.

EKOLOGICZNE DZIECIAKI – to gazetka wydawana przez szkolne koło ekologiczne Szkoły Podstawowej Nr 33 Specjalnej w Chorzowie. Na jej łamach będziemy informować co „piszczy” w przyrodzie, i w jaki sposób społeczność naszej szkoły działa na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

linia ozdoba

KWIECIEŃ TO MIESIĄC, W KTÓRYM OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

BĄDŹMY EKO!

22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI

ziemiaŚwiatowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków.

KILKA ZAGROŻONYCH WYGINIĘCIEM GATUNKÓW ZWIERZĄT

• KOZICE TATRZAŃSKIE
  • SOKÓŁ WĘDROWNY
  • GŁUSZEC ZWYCZAJNY
  • RYBITWA POPIELATA
  • SUSEŁ
  • NOREK NIETOPERZ
  • ZAJĄC BIELAK
  • ŻBIK

Żbiki.

RYŚ

Rysie.Tylko nieliczne regiony Polski mogą poszczycić się obecnością rysia. Te niezwykle ulotne dzikie koty żyją w 2 regionach: w górach i na pogórzu – rysie karpackie oraz tzw. rysie nizinne w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, P. Knyszyńska, P. Augustowska, Mazury). W Polsce Północno-wschodniej rysi zostało już niezwykle mało. Przeprowadzone w 2015 r. tropienia wykazały, że może ich być niewiele więcej niż 40 osobników

WILK

wilki

2000 wilków – tylko tyle liczy Populacja tych zwierząt w Polsce. Tymczasem pierwotnie wilk był jednym z najbardziej powszechnych drapieżników i trzymał pieczę nad środowiskiem leśnym. Kurczenie się naturalnych siedlisk jego życia i wyniszczająca polityka człowieka sprawiły jednak, że wilk trafił na listę gatunków objętych ścisłą ochroną.

ROZWIĄŻ KRZYŻÓWKĘ

krzyżówka