Ekologiczne Dzieciaki grudzień 2018

SZKOLNA GAZETKA nr 4(29) 2018/2019

klipartWitamy serdecznie i zapraszamy do lektury gazetki ekologicznej.

EKOLOGICZNE DZIECIAKI – to gazetka wydawana przez szkolne koło ekologiczne Szkoły Podstawowej Nr 33 Specjalnej w Chorzowie. Na jej łamach będziemy informować co „piszczy” w przyrodzie, i w jaki sposób społeczność naszej szkoły działa na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

linia ozdoba

WSZYSTKIM MIŁOŚNIKOM PRZYRODY – ŻYCZYMY ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT I WSZYSTKIEGO CO NAJ W 2019 ROKU!

EKOLOGICZNE OZDOBY CHOINKOWE

Serce z materiału.Stary sweter, nietrafiona bluzka i jeansy, do których słowo „vintage” pasowało już w ubiegłej dekadzie. Święta to dobry moment, by oddać nienoszone ubrania potrzebującym, do kontenerów PCK, ale część z nich może posłużyć do stworzenia oryginalnych ozdób choinkowych. Wystarczy igła z nitką, nożyczki, odrobina waty, papierowy wzór, np. serduszko czy choinka, i kawałek wstążki lub sznurka. Po odrysowaniu kształtu na materiale, zszywamy boki zawieszki, wypełniamy ją watą i zaszywamy, dołączając wstążkę. Możemy ją też ozdobić starymi guzikami czy cekinami. Proste? A ile przy tym może być zabawy z najbliższymiPluszowe serce

PO PIERWSZE CHOINKA!

Jeśli nie wyobrażasz sobie świat bez choinki, ale martwisz się, że jej zakup niszczy las, wystarczy pamiętać o dwóch rzeczach – kupić choinkę w sprawdzonym punkcie, który sprzedaje drzewka z plantacji choinkowej z certyfikatem FSC lub PEFC, a nie z dzikiego wyrębu, a do tego – kupić drzewko w donicy, wtedy będzie je można posadzić w ogrodzie lub na trawniku osiedlowym wiosną.Taka choinka zostanie z nami na lata!

Równie ważne jest ozdobienie choinki – naprawdę nie musimy co rok kupować nowych ozdób. Możemy też wrócić do starej tradycji i ozdobić naszą choinkę własnoręcznie – szyjąc wspólnie ze znajomymi i rodziną materiałowe zabawki, papierowe aniołki, piekąc pierniczki, które powiesimy na choince zamiast bombek, nawlekając na zawieszki orzechy, ususzone plasterki pomarańczy, jabłka.

PO DRUGIE: RYBY LUBIĄ PŁYWAĆ, DAJMY IM ŚWIĘTY SPOKÓJ!

Wystarczy jedna wizyta w hipermarkecie, aby zrozumieć, że stłoczone w akwariach ryby czują ból i przerażenie, duszą się, są poranione, a pakowanie ich na wpół żywych do reklamówek to okrucieństwo.

PO TRZECIE: ZAKUPY NIE SĄ SEDNEM ŚWIĄT!

Najwspanialszy prezent to ten własnoręcznie zrobiony przez przyjaciela! Naprawdę nie warto spędzać czasu przed świętami biegając po sklepach i stojąc w długich kolejkach. Najpierw zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy aż tylu przedmiotów, które produkowane są wyłącznie po to, by zaspokoić chwilową zachciankę i mnóstwa jedzenia, które po świętach wyrzucimy do kosza.

PO CZWARTE: ZADBAJMY TEŻ O NASZYCH MNIEJSZYCH BRACI, CZYLI ZWIERZĘTA.

Wiele z nich jest bezdomnych, albo mieszkają w schroniskach. Warto kupić dla nich koc, trochę karmy albo zabawki i przekazać je do schroniska w waszym mieście.

Ozdoby choinkowe.

EKOLOGICZNA WIGILIA? TAK!

Współczesna Wigilia pomija wiele ze starych zwyczajów: większość z nas mieszka w dużych miastach i miasteczkach, nie mamy już tak bezpośredniego kontaktu z naturą, jak nasi przodkowie – nie uprawiamy własnoręcznie pola, nie pasiemy bydła, nie szczepimy drzew w sadzie. Media i brak refleksji doprowadzają do tego, że jedno z najpiękniejszych, rodzinnych świąt zamienia się w slalom wózkami między półkami w markecie w poszukiwaniu prezentów i gadżetów, które po świętach wylądują w koszu, zatruwając środowisko.

Dziecko stroi choinkę.

Czy można ten czas spędzić inaczej i zatroszczyć się o naturę?  Niewątpliwie tak!

EKOTREND W PAKOWANIU PREZENTÓW

Sterty kolorowych magazynów i dzienników odkryte przy okazji świątecznych porządków to doskonały surowiec do przetworzenia. Papier można poddawać recyklingowi aż 6-7 razy, a tym samym chronić lasy przed wycinaniem i zmniejszać zużycie energii potrzebnej do jego wyprodukowania o 70 proc. Przykładowo, ponowne przerobienie stosu gazet liczącego 120 cm pozwala uratować okazałą choinkę. Najważniejsze, by trafiły one do właściwego kontenera, jednak wcześniej można je wykorzystać przy… pakowaniu prezentów! Wystarczy okleić nimi stare kartonowe pudełko. Nie tylko otrzymamy nietuzinkowe opakowanie upominku dla najbliższej osoby, ale przyda się ono jeszcze długo po świętach do przechowywania drobiazgów.