Ekologiczne Dzieciaki marzec 2019

SZKOLNA GAZETKA  nr 7(32) 2018/2019

klipartWitamy serdecznie i zapraszamy do lektury gazetki ekologicznej.

EKOLOGICZNE DZIECIAKI – to gazetka wydawana przez szkolne koło ekologiczne Szkoły Podstawowej Nr 33 Specjalnej w Chorzowie. Na jej łamach będziemy informować co „piszczy” w przyrodzie, i w jaki sposób społeczność naszej szkoły działa na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

linia ozdoba

Zima od nas odchodzi. Dni robią się coraz dłuższe, cieplejsze i pełne słońca.

1 MARCA DZIEŃ PIEGÓW

Dziś świętuje każdy, kto ma piegi! Warto się nimi szczycić, nieprzypadkowo w tej elitarnej grupie są tacy ulubieńcy dzieci jak Pippi Langstrumpf czy Pan Kleks.

Pipi

A TO CIEKAWE…..

smieci

ŚWIATOWY DZIEŃ LASU

obrazek lasuŚwięto przyćmione przez znacznie bardziej znany Dzień Wagarowicza, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Choć o lasach łatwo na co dzień zapomnieć, są one nie tylko ważne, ale właściwie niezbędne do przetrwania naszego gatunku na Ziemi. I wielu milionów gatunków roślin i zwierząt, dla których las to jedyne naturalne miejsce bytowania. Do niezastąpionych darów lasu należy też drewno, pełniące bardzo istotną w codziennym życiu człowieka: opał, wyrób mebli, papieru, budowa domów itd. Dzień Lasu obchodzony jest na świecie od ponad 30 lat, w celu uświadomienia społeczeństwu znaczenia lasów oraz potrzeby ich pielęgnacji i ochrony.

W ciągu ostatnich 100 lat wyciętych zostało 50% wszystkich lasów, co jest jednym z istotnych czynników przyczyniających się do nasilenia efektu cieplarnianego. Szczególnie niepokojące jest zmniejszanie się powierzchni lasów deszczowych, które pełne są eko-bogactwa, w tym wielu roślin zawierających lecznicze substancje, stosowane na całym świecie. Pierwszy dzień wiosny to zatem świetna okazja, by spędzić trochę czasu wśród budzącej się do życia natury i pomyśleć o tym, co można zrobić, żeby nasza wiedza o środowisku nie poszła w las.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Może warto kupić kubki, butelki i torby wielokrotnego użytku?

tabela

krzyzowka