Ekologiczne dzieciaki- kwiecień 2018

SZKOLNA GAZETKA nr nr 8(23)/2017/2018

klipartWitamy serdecznie i zapraszamy do lektury gazetki ekologicznej.

EKOLOGICZNE DZIECIAKI – to gazetka wydawana przez szkolne koło ekologiczne Szkoły Podstawowej Nr 33 Specjalnej w Chorzowie. Na jej łamach będziemy informować co „piszczy” w przyrodzie, i w jaki sposób społeczność naszej szkoły działa na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

23 KWIETNIA NASZA SZKOŁA BĘDZIE NA RODZINNYM PIKNIKU EKOLOGICZNYM POD SZYBEM PREZYDENT!

WIOSENNA ZBIÓRKA NA BURKA

Biały szczeniak.

W DNIACH 22 MARCA DO 22 KWIETNIA ZOSTANIE  PRZEPROWADZONA W SZKOLE ZBIÓRKA KARMY, KOCY, ZABAWEK DLA PSÓW I KOTÓW – PODOPIECZNYCH CHORZOWSKICH SCHRONISK DLA ZWIERZĄT

1 KWIETNIA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PTAKÓW

Międzynarodowy Dzień Ptaków został ustanowiony już w 1906 roku, podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa z 19 marca 1902 r. Polska przystąpiła do konwencji w 1932r.

Celem święta jest  zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę.

Na świecie żyje około 10 tysięcy gatunków ptaków, z czego ponad 1250 gatunków  zagrożonych jest wyginięciem, co stanowi 13% wszystkich gatunków ptaków!

ROSNĄ GÓRY ODPADÓW

Obecnie ludzie wyrzucają każdego dnia bardzo dużo odpadów. Są to: resztki pożywienia, opakowania po różnych produktach, przeczytane gazety i czasopisma, zepsute sprzęty i urządzenia, ubrania, których już nie nosimy czy zniszczone meble. Tych przyzwyczajeń nie zmienimy, ale możemy segregować odpady i w procesie recyklingu ponownie wykorzystywać otrzymane surowce. A to bardzo wiele. To jeden z wielu czynników, które pozwolą znacznie ograniczyć wielkość składowisk odpadów. Przecież nie chcemy, żeby zasypały nas śmieci! Teren, gdzie w przyszłości planuje się budowę składowiska odpadów lepiej przeznaczyć na utworzenie parku, z którego będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy.

odpady-przewodnik

DZIEŃ ZIEMI

Ziemia ekologia.Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by ludzie pochylili się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień. Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2018 r. jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami

MIŁO NAM POINFORMOWAĆ, ŻE

DOMINIKA WILK

ZAJĘŁĄ III MIEJSCE W KONKURSIE PLASTYCZNYM POD HASŁEM  MAMO, TATO ZWOLNIJ – PLANETA NALEŻY DO WSZYSTKICH