Ekologiczne Dzieciaki wrzesień 2018

SZKOLNA GAZETKA nr 1(26)/2018/2019

klipartWitamy serdecznie i zapraszamy do lektury gazetki ekologicznej.

EKOLOGICZNE DZIECIAKI – to gazetka wydawana przez szkolne koło ekologiczne Szkoły Podstawowej Nr 33 Specjalnej w Chorzowie. Na jej łamach będziemy informować co „piszczy” w przyrodzie, i w jaki sposób społeczność naszej szkoły działa na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

linia ozdoba

WITAMY WSZYSTKICH EKOLOGÓW W NOWYM ROKU SZKOLNYM!

JUBILEUSZOWA AKCJA
SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA
„AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”
W TERMINIE 21-22-23 WRZEŚNIA

Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody.

Nasi uczniowie, po raz 20 uczestniczyli w tej akcji ekologicznej, zbierając śmieci w okolicach szkoły i ulicy Piekarskiej w Chorzowie Batorym.

liście

10 WRZEŚNIA

Drzewo-rysunek.ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Drzewa nie bez przyczyny świętują właśnie we wrześniu. To chyba ta pora roku, w której wzbudzają największą ekscytację. A już na pewno w najmłodszych mieszkańcach miast i wsi. Kasztany, żołędzie, jarzębina, bukiety krzyczących kolorami liści – wszystko to przyciąga nie tylko żądne zdobyczy dzieci. Ulegają i dorośli, nie wiedzieć czemu… wsadzający do kieszeni kasztany.

JAK ŚWIĘTOWAC DZIEŃ DRZEWA PRZEZ CAŁY ROK?

• Sadźmy drzewa – gdzie? Na działkach, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Jeżeli sadzić nie możemy – podlewajmy te zaniedbane i otoczmy je potrzebną im opieką – często służby miejskie zapominają np. o podpórkach.
  • Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, jeżeli zaś nie da się uniknąć zasypujących nas ulotek – wykorzystujmy je praktycznie na tysiąc sposobów!
  • Zbierajmy makulaturę! Czyńmy to z głową i strzeżmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.
  • Papierowa torebka wcale nie jest eko! Eko jest torba wielorazowa.
  • Unikajmy produktów, których źródłem jest olej palmowy – pod uprawę palmy oleistej wycina się rocznie 2% lasów Indonezji.

Jeż jesienią.JESIENNE PRZYSŁOWIA

Gdy jesień zamglona– zima zaśnieżona.

W listopadzie goło w sadzie.

Jesień bezdeszczowa, to zima wiatrowa.

Gdy zbyt długo jesień trzyma, nagle przyjdzie zima.

Na wiosnę ceber deszczu, łyżka błota; na jesieni łyżka deszczu, ceber błota.

Jesień tego nie zrodzi, czego wiosna nie zasiała.

Święty Bartłomiej gdy jasny, pogodny, da piękną jesień i zbiór winogron dorodny.

Zagadki z gaduterapii.

27 WRZEŚNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI

W Polsce to święto nosi nazwę Dzień Włóczykija- i jest okazją do promowania aktywnych form wypoczynku. W tym dniu organizowanych jest wiele rajdów zakładowych, szkolnych, rodzinnych.

Światowy Dzień Turystyki.