Ekologiczne Dzieciaki styczeń 2019

SZKOLNA GAZETKA nr nr 5(30) 2018/2019

klipartWitamy serdecznie i zapraszamy do lektury gazetki ekologicznej.

EKOLOGICZNE DZIECIAKI – to gazetka wydawana przez szkolne koło ekologiczne Szkoły Podstawowej Nr 33 Specjalnej w Chorzowie. Na jej łamach będziemy informować co „piszczy” w przyrodzie, i w jaki sposób społeczność naszej szkoły działa na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

linia ozdoba

WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU DLA WSZYSTKICH DBAJACYCH O NASZA PLANETĘ!

 


DLACZEGO ZBIERAMY PLASTIKOWE ZAKRĘTKI?

worek z nakrętkamiNakrętka kryje wielki potencjał. Po przerobieniu na granulat robi się z niej multum rzeczy: wiadra, łopaty do śniegu, rury PCV, skrzynki na narzędzia czy obudowy komputerów. O tym, że surowiec jest cenny i warto go zbierać, jako pierwsi przekonali się studenci, którzy przeprowadzili pierwszą tego typu akcje W Polsce. „Mieliśmy zajęcia z ochrony środowiska. I od słowa do słowa wyszło nam, że można przeprowadzić dużą zbiórkę surowców. Zastanawialiśmy się tylko, co zbierać – mówi Michał. – Szkło jest niebezpieczne, może się rozbić. Plastik? To już bardziej. I w końcu wyszło nam, że najlepsze będą zakrętki. Najłatwiej je magazynować, Żeby zebrać kilogram – wart w przybliżeniu złotówkę – trzeba od 400 do 450 zakrętek. 


PLASTIK NIE JEST OK

 Plastik w wodzie.

Ekolodzy apelują, aby ograniczyć zużywanie plastików. W telewizji i sieci pojawia się coraz więcej kampanii informujących o szkodliwości plastikowych butelek, plastikowych toreb dla ludzi i środowiska.

 

 

 


DLACZEGO WARTO UNIKAĆ PLASTIKU

  1. Plastik składowany na wysypiskach śmieci przenika do gleby. Łącząc toksyczne związki z wodą wycieka do wód gruntowych i dalej do zbiorników wodnych, zatruwając również wody powierzchniowe. Trucizna pływająca w wodzie zabija naturalnie występujące tam rośliny i zwierzęta, negatywnie wpływając przy tym na nasze zdrowie i życie.
  2. Plastik może przedostać się do wód powierzchniowych, a stamtąd dalej do mórz i oceanów. Tam łączy się w większe konglomeraty pływających odpadów tworząc plastikowe tratwy lub wręcz wyspy rozmiarem przypominające te prawdziwe.
  3. Plastik używany na co dzień wydziela toksyny szkodliwe dla zdrowia.

Ptak i plastik.


CO MOGĘ ZROBIĆ?

  • wybieraj produkty niepakowane w tworzywa sztuczne
  • zawsze bierz na zakupy torbę wielokrotnego użytku
  • wybieraj produkty na wagę
  • bierz na zakupy własne pojemniki, słoiki, siateczki
  • kupuj mleko w szklanej butelce
  • wybieraj duże opakowania zamiast małych
  • unikaj produktów w jednorazowych opakowaniach (kawy na wynos, styropianowych opakowań otrzymywanych w restauracji)
  • kupuj zabawki z naturalnych tworzyw (drewno, tkanina, papier)
  • edukuj swoją rodzinę, by unikała plastikowych opakowań i produktów

Konik morski i plastik.


DOKARMIAMY PTAKI ZMĄ.

Sikorka w zimie.

Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).Nie rozpoczynajmy dokarmiania ptaków zbyt wcześnie, gdyż zaburza to wędrówkę łabędzi i kaczek, powodując ich pozostawanie w Polsce i późniejsze problemy w przetrwaniu zimy.

 

 


CZYM KARMIĆ PTAKI?

Karmnik dla ptaków.

 

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 – 3 tyg), gdy zjełczeje zaszkodzi ptakom.