„Dzień Bezpiecznego Internetu -Działajmy razem”

baner Dnia Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego zadaniem jest również zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego korzystania z sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce, jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorów  unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

W 2022 r. Dzień Bezpiecznego Internetu będziemy obchodzić 8 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu -Działajmy razem”.

Obchody będą trwały przez cały luty i marzec. Nasza szkoła jak co roku, włącza się w tę ważną akcję, w następujących celach:

  • promowanie bezpiecznego zachowania podczas korzystania z Internetu wśród uczniów naszej szkoły i ich rodziców;
  • popularyzacja wiedzy na temat Internetu;
  • zwiększanie świadomości dotyczącej zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu;
  • kształtowanie właściwych postaw i zachowań;
  • promowanie działania na rzecz zapobiegania przemocy i agresji;
  • rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji i prezentowania wiedzy z poszanowaniem praw autorskich.

Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Konferencja DBI
Galowa konferencja z  okazji Dnia Bezpiecznego Internetu odbędzie się 08.02.2021 godz. 17.00 w formule online.
Transmisja Konferencji Dnia Bezpiecznego Internetu odbędzie się na profilach Polskiego Cenrtrum Programy Safer Internet w serwisach Facebook i YouTube (bez konieczności wcześniejszej rejestracji) oraz na stronie projektu.
Webinary, spektakle i lekcje online – skorzystaj z wiedzy ekspertów
W ramach obchodów Dnia Bezpieczneg Internetu 2022 Polskie Centrum Programu „Safer Internet” proponuje szereg webinarów, spektakli oraz lekcji online. Wszystkie wydarzenia zebrane zostały w formie kalendarza.
Zapoznaj się z kalendarium wydarzeń odbywających się w lutym i marcu
Wybrane propozycje edukacyjne:

PORADNIKI

Zapobieganie-reagowanie. Cyberprzemoc. cz.1

Zapobieganie- reagowanie. Cyberprzemoc. cz2.

Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe

Zapobieganie-reagowanie. Seksting

Zapobieganie-reagowanie.

MATERIAŁY EDUKACYJNE

Cykl ,,Bądź z innej bajki”

Królowa Śniegu, Czerwony Kapturek i inni bohaterowie klasycznych baśni przenieśli się do wirtualnego świata. Śpiąca Królewna mierzy się z FOMO, Złota Rybka próbuje nawiązywać niebezpieczne znajomości w sieci, Czerwony Kapturek, który padł ofiarą hejtu oraz Kaj i Gerda w świecie patostreamów. Bohaterowie muszą stawić czoła nowym, niebezpiecznym wyzwaniom. Jak radzą sobie z cyfrowymi zagrożeniami? Zachęcamy do skorzystania z animacji i scenariuszy zajęć z cyklu „Bądź z innej bajki” dla uczniów klas 5-6 szkół podstawowych. 

Cykl ,,Bądź z innej bajki”

Projekt Przygody Plika i Foldera w Sieci

Plik i Folder to bohaterowie projektu, który jest wynikiem współpracy NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki. Te dwie fikcyjne postaci wprowadzają dzieci w wirtualny świat, tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach. Materiały edukacyjne projektu „Plik i Folder” adresowane są dla dzieci ze szkoły podstawowej.

„Plik i Folder na ścieżkach internetu” – „Plik i Folder – na ścieżkach internetu” został przygotowany dla najmłodszych użytkowników internetu z klas 0 -III szkoły podstawowej.

Plik i Folder na ścieżkach internetu – odc. 1

Plik i Folder na ścieżkach internetu – odc. 2

„Plik i Folder – odkrywcy internetu” – materiały edukacyjne przygotowane z myślą o dzieciach z klas IV-VI szkoły podstawowej. Poruszają problem nadmiernego korzystania z sieci, cyberprzemocy, uczą krytycznego podejścia do informacji znalezionych w internecie oraz pokazują możliwości, jakie dają nowe technologie w wyrażaniu siebie.

Fajna zabawa, ale… – porusza problem nadmiernego korzystania z internetu i komputera, nadużywania gier komputerowych.

Nie ufaj bezgranicznie sieci – uczy krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci.

Głupi żart – dotyka problemu cyberprzemocy.

Wyraź siebie – pokazuje, jak można w pozytywny sposób wykorzystać sieć do wyrażenia siebie i przedstawienia swojej pasji.

Asy Internetu

Aby w pełni korzystać z zalet internetu, dzieci powinny umieć podejmować mądre decyzje. Dzięki programowi Asy Internetu poznają podstawy bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej, by bez obaw poruszać się po świecie online.

Projekt edukacyjny Sieciaki.pl

Projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 6–12 lat. Jego celem jest edukowanie dzieci na temat bezpiecznego korzystania z internetu oraz profilaktyka zagrożeń online. Projekt obejmuje serwis edukacyjny dla dzieci, kurs e-learningowy i scenariusze zajęć lekcyjnych. W 2020 r. wydana została książka dla dzieci pt. „Sieciaki- misja bezpieczny internet!”, która opowiada historię powstania drużyny Sieciaków poruszając przy tym zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną korzystania z urządzeń ekranowych. Na podstawie książki powstało też słuchowisko będące jej adaptacją oraz krótka kreskówka, który zachęca do zapoznania się z tą historią.

Słuchowisko znajduje się w serwisach YouTube i Spotify: https://youtu.be/Lou8xIm0CDc https://open.spotify.com/episode/4otvRXhRzoSWLdgBD9zk15?go=1&utm_source=embed_v3&t=0&nd=1

Kreskówka znajduje się w serwisie YouTube: https://youtu.be/D-s8H06NZ2M

Więcej materiałów edukacyjnych
Materiały dla rodziców

Wszystkich rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy na polecane strony:

Materiały do wykorzystania

Dekalog cyfrowego obywatela

Dekalog cyfrowego obywatela

Zasady bezpiecznego Internetu

Zasady bezpiecznego Internetu

Asy Internetu – zasady

Kodeks Asów Internetu