Wycieczka do Muzeum Śląskiego

Muzeum Śląskie
W dniu 05 stycznia 2016 roku klasa I-­III naszego Gimnazjum była na wycieczce w nowo otwartym Muzeum Śląskim w Katowicach. Na poziomie wejścia obejrzeliśmy wystawę malarstwa. Była to „podróż” od początku XX wieku do czasów współczesnych, poprzez różne style i epoki. Jednak prawdziwym „strzałem w dziesiątkę” okazało się zejście do wejścia do dawnej kopalni „Katowice”, na terenie której znajduje się wspomniane Muzeum. Niezliczone korytarze i zakamarki prowadziły nas poprzez kolejne epoki w historii Śląska, przedstawione w ruchomych obrazach, multimedialnych książkach czy interaktywnych grach.

Niektórych naszych uczniów zachwycił „Maluch”, czyli popularny samochód Fiat 126P , przystosowany do „przemytu” w czasach późnego PRL u oraz eksponaty – np. „kartki żywnościowe” z lat osiemdziesiątych XX wieku.
Wędrowaliśmy korytarzami poprzez tragiczny czas stanu wojennego aż do czasów przełomu z 1989 roku, przy czym cała ta „podróż” odbywała się przy dźwiękach muzyki i odgłosów np. z ulicy czy wiecu z poszczególnych epok. Na koniec, już po wyjściu z korytarzy, uczniowie „odkryli” stoły z dotykowymi ekranami i grami historycznymi, które bardzo ich zajęły na dłuższy czas. Uczniowie wyrażali zadowolenie z atrakcyjnej wycieczki, którą chcemy polecić wszystkim osobom, nawet tym mało zainteresowanym historią , gdyż nowoczesna forma bardzo ułatwia i uatrakcyjnia poznanie historii naszego regionu.