MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

plakat praw dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Sprawdź, jak możesz wspólnie z UNICEF świętować ten dzień, pokazując, że prawa wszystkich dzieci są ważne i że każdy z nas może zaangażować się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.
W SYTUACJI, KIEDY DLA ZDROWIA SWOJEGO I INNYCH MUSIMY ZACHOWAĆ BEZPIECZNY DYSTANS, BĄDŹ POZOSTAĆ W IZOLACJI, POSTARAJCIE SIĘ, ABY 20 LISTOPADA W WASZYCH DOMACH ZAGOŚCIŁ KOLOR NIEBIESKI. NIEBIESKI RYSUNEK PRZYKLEJONY NA SZYBIE OKNA TO DOSKONAŁY POMYSŁ POKAZANIA SOLIDARNOŚCI ZE WSZYSTKIMI DZIEĆMI NA ŚWIECIE.
Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju i realizacją programu nauczania w trybie zdalnym, przygotowaliśmy dla Was pomysły, które sprawdzą się w tej nowej formule nauczania. Skorzystajcie z naszych inspiracji, realizując zajęcia o prawach dziecka. Zaangażujcie się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie. 

 

Zrealizujcie co najmniej jedną z trzech zaproponowanych aktywności związanych z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.

  • „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” – wspólne tworzenie prac plastycznych/graficznych, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju.
  • „Wspólna podróż po Jemenie” – dzieci wspólnie z najbliższymi zapoznają się z sytuacją rówieśników w Jemenie, podczas wspólnego oglądania w domu prezentacji przygotowanej przez UNICEF, przybliżającej trudną sytuację dzieci w tym kraju. Następnie porozmawiają o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.
  • „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka” – dla wszystkich dzieci i ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę, przygotowaliśmy quiz on-line. Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie to doskonały sposób na wspólną naukę w domu, połączoną z zabawą!Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszystkich działaniach podejmowanych 20. listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. 

Zdjęcia z niebieskim rysunkiem na oknie podeślijcie do koordynatora Klubu UNICEF w szkole pani Małgorzaty Nuckowskiej.

Quizy Kahoot

Wprowadzenie do praw dziecka

https://create.kahoot.it/details/wprowadzenie-do-praw-dziecka/ecb7c27e-70b7-4ea7-b452-3c700b4182c0

 
Zostać ekspertem w zakresie praw dziecka
 
 plakat konwencja praw dziecka                                                                                                   książka prawa dziecka