Jesień z Wicherkiem

W ramach autorskiego programu „Moja pasja, moja przestrzeń” odbyła się wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Uczniowie na czas warsztatów stali się poszukiwaczami skarbów ukrytych w czterech skrzyniach: czerwonej, żółtej, niebieskej i zielonej. Żółta skrzynia zawierała puzzle przedstawiające popielnicę – gatunek zagrożonym wyginięciem i objęty ochroną gatunkową. Czerwona skrzynia zawierała dary jesieni. Obok kasztanów, żołędzi mogliśmy zobaczyć białą jarzębinę, irgę, owoc dzikiej róży, tarninę. Następna skrzynia w kolorze zielonym skrywała w sobie różne okazy owadów i pajęczaków. Niektóre z nich były przerażające. Oglądaliśmy hotele dla dzikich pszczół, które wykonuje się z materiałów naturalnych: drewna, cegły, wikliny, gliny, słomy i wydrążonych łodyg czy źdźbeł traw, aby aktywnie chronić te zagrożone wymarciem owady błonkoskrzydłe. Ostania skrzynia niebieska mieściła w sobie interakcyjną opowieść o Pani Jesieni. Na zakończenie naszego pobytu w ogrodzie botanicznym odwiedziliśmy plac zabaw, na którym największą popularnością cieszyła się tyrolka.