Jedz zdrowo ,pięknie żyj! Wizyta w Polsce Erasmus +

Zdrowie ,piękna sylwetka ,a przy tym możliwość delektowania się smacznymi posiłkami, to marzenie każdego z nas. Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr33 im. Jana Brzechwy z oddziałami Przyszpitalnymi w Chorzowie wraz z partnerami ze szkół z Grecji i Turcji realizują projekt ,,Zdrowe jedzenie ,piękne życie” w ramach unijnego programu Erasmus+. Jego celem jest dobrostan fizyczny i psychiczny uczestników, a także dążenie do jak największej samodzielności uczniów w kreowaniu zdrowego stylu życia.
20 maja br. grupa nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich gościła w Szkole Podstawowej Nr33,która jest koordynatorem projektu. Goście obserwowali zajęcia w szkole i pracowali nad projektem. Ważną częścią wizyty było poznawanie historii ,kultury, zwyczajów naszego regionu oraz miasta. Zgodnie z tematem projektu przygotowano warsztaty kulinarne ,,Kuchnia śląska ze zdrowym twistem”. Był to czas gotowania typowo śląskiego obiadu. Zajęcia dla aż 37 osób prowadził profesjonalista w tej dziedzinie, szef kuchni z restauracji ,,Kulturalna Bistro”.
Zwiedzanie grupa rozpoczęła od wizyty w Parku Śląskim i przejazdu kolejką linową ,,Elka”. Goście ze szkół partnerskich mieli okazję obserwować z góry atrakcje parku. Następnie uczniowie i nauczyciele udali się do Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie zapoznali się z dziedzictwem regionu, jego dziejami w tym wiodącą rolą przemysłu. Ta wizyta na pewno przyczyniła się do głębszego poznania historii Śląska , ale i Polski.
Program zwiedzania objął również Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, gdzie nasi goście wraz z gospodarzami wysłuchali bardzo ciekawie przedstawionej historii hutnictwa oraz wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach.
Dużą atrakcją był wyjazd ekipy międzynarodowej do kopalni Guido w Zabrzu. Uczestnicy projektu przekonywali się na każdym kroku jak ciężką pracę wykonują górnicy. Nie obyło się bez spotkania ze Skarbnikiem kopalni!
Goszcząca w chorzowskiej szkole grupa uczestników projektu była pod ogromnym wrażeniem pracy i przygotowanego programu wizyty, dzięki któremu mogła poznać w bardzo atrakcyjny sposób nasze miasto Chorzów i nasz region.
Beata Frąckowiak