Dzień Śląski w naszej szkole

W dniu 7.02.2023r w naszej szkole został zorganizowany Dzień Śląski. W ramach Dnia Śląskiego przygotowano następujące atrakcje:

 -Zwiedzanie betlejki znajdującej się w kościele NSPJ w Chorzowie. Uczniowie dowiedzieli się o tradycji i historii stawiania szopek na Śląsku.

 -Przygotowanie i degustacja typowych potraw śląskich: makówki i szałot. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w przygotowywaniu śląskich potraw, a później odbyła się ich degustacja.

 -Wykonanie makiety obiadu śląskiego: rosół z nudlami, kluski, rolada i modro kapusta.

 -Słuchanie i śpiewanie piosenek „Poszła Karolinka” i „Karliku” Wybrane klasy zaprezentowały te zabawne piosenki.

 -Prezentacja oryginalnego stroju śląskiego oraz wykonanie kolorowych wianków z kwiatów. Uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia w śląskim stroju.

 – Rozrywki umysłowe dotyczące znajomości Naszej Małej Ojczyzny, miasta Chorzów, województwa śląskiego, znanych postaci ze Śląska, znajomości gwary śląskiej, czyli rozwiązywanie krzyżówki, rozpoznawanie herbu i flagi, tworzenie słownika obrazkowego, tłumaczenie zdań ze śląskiego na polski, kolorowanie symbolu znanego klubu sportowego oraz stroju śląskiego.

 -Prezentacja literatury i albumów w gwarze śląskiej „ Mały Princ” Antoine de Saint Exupery ’ego oraz słowników i elementarzy Marka Szołtyska. Uczniowie zapoznali się z kolorowymi albumami i czytali wiersze. Na koniec w nagrodę mogli zagrać w „Chińczyka po śląsku”

To wszystko zorganizowały rechtorki Beata i Kornelia przy zaangażowaniu i współpracy uczniów i nauczycieli z naszej szkoły.