22 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Książka i kwiatCzytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
[Cyceron]

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

Święto książki wywodzi się z Katalonii i jest obchodzone od 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie pozostają w swoich domach, moc książek może pomóc nam w redukcji stresu związanego z izolacją.

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni!

W załączeniu znajdziecie zakładki do książek, które możecie wydrukować.